21 Haziran 2012 Perşembe

çakma sufi, çakma okur yazar, çakma ahmet kaya'cı geliyoo gaçılın gaçılın

elif şafak, iskender pala okuyup, twitter ve facebooktan mevlana, şems profillerinin takipçisi olunca, retweet yapınca sufi oluyonuz ya, tasavvuf ehli filan ilan ediyosunuz ya kendinizi, gri hücrelerinizin her birine bacağımı sokmak istiyorum ben sizin. hatta sirk ayısıymışcasına siz, kafamı ağzınıza da sokasım var. mal maymunları.

elif şafak ve iskender pala okumanıza bişiy diyemem. beni ilgilendirmez. Elif şafak hakkında tek kelime dahi etmiycem, kadına zati yüklenen yüklenene. iskender pala'nın ne olduğunu cümle alem biliyor. az bi bakın, gazete okuyun, kimmiş neciymiş bi araştırın. kaldı ki bu adamın tutup da od, katre-i matem gibi roman zırvalarının yerine divan edebiyatı araştırmalarını okusanız, kemik gelişiminize, ne biliyim sindirim sisteminize filan faydası olur. ben size okumayın demiyorum. hobi olarak yine okuyun ama inanın bana içerik önemli. bestseller okuyup, kişisel gelişim, çekim yasası, moda olduğu üzre mevlana-şems hakkında yazılmış romancıkları okuyarak (yiyosa fihimafih'i, mesnevi'yi okuyun, makalat'ı okuyun) "çok okuyan" vasfına ulaşmış sayılmazsınız. o yüzden otçu balat bebesi gibi bi de "okuyom ben yea" reklamı yapmayın ağzınızı burnunuzu kırdırmayın.

"varlığınla kıymetini bilmeyeni, yokluğunla terbiye et" hz mevlana! olm bak git! olm bak git! olm bak git, sübyansın, git! laaaağğğn dangoz. sence mevleviliğe uygun bi laf mıdır bu? Hee? ipnenin evladının biri, bi aforizma sıçıyo. başka bi ipnanın evladı da altına mevlana yazıyo. Sonra çakmalar da alıp, mevlana diye paylaşıyor... hele cemal süreya, edip cansever, che, john lennon, bob marley imzasıyla yayılan sikik aforizmalarınız var ki, yemin ederim çileden çıkıyorum. hatta hangi hıyar yapmış bilmiyorum, benim birkaç en aptal, en gamyon arkası yazımı c. süreya ismiyle paylaşıyor. ayıp ayıp. üstada ayıp. ben o sikik lafa sahip çıkamayacak kadar utanırken üstelik. malsınız lan.

internet iyi güzel hoş. koskocaman bir derya. bu deryada doğru bilgiye ulaşmak gerçekten de çok zor. herşey iç içe girmiş durumda. yarın öbür gün, komünist manifestoyu, doğu perinçek'in, tutunamayanları emrah serbes'in yazdığını filan sanan bir nesil çıkarsa ortaya şaşırmam. ah bi de olric'li paylaşımlar var ki, akıllara zarar. Ulan hepiniz tutunamayanları okuduysanız, ben daha bişey bilmiyorum şu hayatta.

bi kaç kişi var. benim de onlara dalasım var. sırf bu yüzden. gerçi gözlerinin üzerinde kaş mı var senin diye de dalabilirim ama tutmuş bana "ayyy mevlaaaağğnaaa" yapıyolar. sanki bi tarkan'dan ne biliyim bi kenan imirzalıoğlundan bahsedercesine. (tamam, gel ne olursan ol yine gel'e aykırı benim bu tavrım farkındayım) "çok okurum ben" yapıyolar bi de utanmadan, ağızlarını yüzlerini ovalayasım, kafalarını duvara sürtesim, beyinlerini pekmez gibi akıtasım geliyor.

bu çakma sufilere zaten gıcığım. bugün benim için bardağı taşıran son damla proust'a da el atmış olmaları. proust ne alaka lan. proust ne alaka!!! herşeyi tüketim malzemesine dönüştürün amına goyim. hiç mi kutsalınız yok lan sizin. ben sizin ananızı bacınızı yiyo muyum?..

Şuna karşı diilim. herşey anlatılsın, herşey konuşulsun. insanlar bu sayede okusun öğrensin. hatırla sevgili'yle nasıl ki gençlerin elinde turan feyzioğlu kitapları dolaştı. deniz'i, mahir'i tanımaya çalıştı insanlar. evet bir pazar oluşturdu ama bir farkındalık da yarattı. bunu inkar edemeyiz. doğru kişilerden, doğru alıntılar belki bilmiyorum işin sırrını. ama çerez olacak yazarlar, şairler, düşünürler diil yahu bu adamlar...  

bu çılgınlığa "üff snane be slkk" diyen olursa da ünlü ünsüz uyumu demem, alfabenin 29 harfinden türlü kombinasyonlar yapıp, bi tarafından sokar bi tarafından çıkarırım.

hee bu arada. magazin gazetecileri derneği, ahmet kaya özel ödülü vermiş. üstümü başımı parçalıycam valla. lan ne yavşak, ne sümük, ne jöle kıvamında adamlarsınız lan. omurgasız mikroplar! siz yemediniz mi lan ahmet abinin başını.  hee?

önümüzdeki yıl, sırf bu ödül kategorisinde yarışabilmek için bişiy yapıcam. oraya gidicem. ve götünüze sokun bu ödülü diycem. yapıcam bunu evet. unutturmaya çalışıyorsunuz ama biz unutturmuycaz. yavvvvvşaaaklaaaağğğğgggrrr

megedeye gidelim yaaar, ödülleri alalııım yar, içeeek içeek ölümüne içeeek degemeye düşeeek yaaar;
http://www.youtube.com/watch?v=cG5cFVcaSII